Jak dobrze wiemy opalanie, w tym promieniowanie UV wpływa niekorzystnie na skórę, ponieważ przyspiesza jej starzenie się. Jednak w tym artykule chcemy się skupić na temacie rozstępów.
Rozstępy nie dotyczą tylko pań, można zaobserwować je w warunkach plażowych nawet u młodych osób. Pojawiający się problem u nastolatków spowodowany jest różnymi czynnikami:
- bardzo szybki wzrost w okresie dojrzewania,
- przyrost wagi, zmiana sylwetki
- zmiany często obserwujemy na plecach, brzuchu, udach, piersiach, kolanach.
Coraz częściej problem blizn poruszają rodzice zgłaszający się do gabinetów kosmetycznych o radę. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że im wcześniej zadziałają, tym skuteczniej ich pociechy uporają się z tym kompleksem. W przypadku rozstępów im szybciej tym lepiej, zwłaszcza jak rozstępy są jeszcze świeże, czerwone lub fioletowe. Taki kolor rozstępów możemy zauważyć w pierwszej fazie, czyli zapalnej.
Zdarza się, że klient się zastanawia, ale „ona/on ma dopiero 11-16 lat i ma wybrać się do gabinetu na zabiegi”? Fakt jest to młody wiek, ale zawsze możemy polecić odpowiednio i indywidualnie dobraną pielęgnację domową, ewentualnie zarekomendować dodatkowo zabiegi w salonie, gdzie rodzic wyrazi na to zgodę.
Od czego zacząć?
Pielęgnacja domowa
Kremów i preparatów na rozstępy jest na rynku bardzo dużo, natomiast to na co warto zwrócić uwagę to przede wszystkim skład produktu. Produkt powinien zawierać substancje aktywne takie jak:
- wyciąg z pępownicy azjatyckiej – zawiera fitoestrogeny, które pobudzają odnowę skóry;
- witaminy A, C, E – stymulują odnowę kolagenu;
- związki krzemu – regenerują włókna kolagenowe i elastynowe, zwalczają także wolne rodniki;
- cynk – uczestniczy w syntezie kolagenu i korzystnie wpływa na kondycję skóry;
- masło shea – chroni przed utrata wody;
- wyciągi z wiesiołka;
- alantoina.
Bardzo sprawdza się metoda pielęgnacji domowej – „szczotkowanie” na sucho lub na mokro. Poprawia mikrokrążenie skóry, lepiej dotlenia, wzmacnia, regeneruje, złuszcza martwy naskórek. Dodatkowo zalecane są peelingi ciała wykonywane regularnie co 10-14 dni.
Skuteczne zabiegi wykonywane w gabinecie redukujące rozstępy:
- Lasery
Najlepiej w przebudowaniu tkanki pomagają lasery frakcyjne, nieablacyjne Clear Lift, lasery Nd: YAG, CO2. Po kilku zabiegach (1-2) można spłycić nawet starsze, białe rozstępy. Lasery zostawiłabym na sam koniec terapii, gdy rozstępy są już białe.
- Mezoterapia igłowa
Kolejną skuteczną metodą jest mezoterapia igłowa polegająca na podawaniu preparatu wzdłuż rozstępu. Istotny w tym zabiegu jest preparat, który zacznie stymulować fibroblasty. Najlepsze w pracy z rozstępami są preparaty (koktajle) zawierające krzemionkę organiczną, L-karnitynę, kolagen, peptydy również osocze bogatopłytkowe, które zawiera naturalne czynniki wzrostu. W przypadku fazy zapalnej rozstępu, który jest czerwony najlepiej sprawdzi się krzemionka organiczna, która znana jest z właściwości regeneracyjnych. Mezoterapię igłową można łączyć z zabiegami laserowymi, co zwiększa skuteczność redukcji rozstępów.
- Mezoterapia mikroigłowa
Również sprawdza się z walką z bliznami. Dzięki uszkodzeniom naskórka powodujemy stan zapalny i proliferacji komórkowa. Blizny/rozstępy maja szansę się przebudować. Ok 3-4 zabiegów wykonywanych co 3 tygodnie.
- Kolejną skuteczną i mniej inwazyjną metodą są peelingi chemiczne, mające działanie spłycające.
Kwas glikolowy (alfa-hydroksykwas) stosowany w stężeniach 50-70%. Działa złuszczająco, dzięki zdolności rozrywania wiązań komórkowych oraz działa regenerująco pobudzając do syntezy glikozaminoglikany i kolagen. Głębokość działania zależna jest od stężenia kwasu i czasu aplikacji. Zabiegi wykonywane są w serii 4-8 zabiegów wykonywanych co 1-2 tygodni. Przeprowadzona seria zabiegów z użyciem 70% kwasu glikolowego jest skuteczna i znaczące efekty można zauważyć po 6 miesiącach. Można zauważyć spadek szerokości bruzd oraz poprawę koloru w przypadku białych rozstępów.
- Retinoidy pochodne witaminy A
Naturalne (retinol, retinal, kwas retinowy), syntetyczne (motretynid, acytetyna, etretynian, beksaroten, tazaroten). Regulują procesy keratynizacji działając złuszczająco, stymulując podziały mitotyczne komórek. W skórze właściwej pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i nowych włókien elastynowych i biorą udział w produkcji nowych naczyń krwionośnych. W preparatach kosmetycznych aplikowanych miejscowo najczęściej stosowane są retinol oraz palmitynian retinylu.
Naturalne (retinol, retinal, kwas retinowy), syntetyczne (motretynid, acytetyna, etretynian, beksaroten, tazaroten). Regulują procesy keratynizacji działając złuszczająco, stymulując podziały mitotyczne komórek. W skórze właściwej pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i nowych włókien elastynowych i biorą udział w produkcji nowych naczyń krwionośnych. W preparatach kosmetycznych aplikowanych miejscowo najczęściej stosowane są retinol oraz palmitynian retinylu.
W terapii rozstępów stosuje się zabieg z użyciem kremu Retinol Yellow Peel, zawierający w swoim składzie 4% retinolu, 1% retinylu, 10% glikozydu askorbylu oraz 5% niacynamidu. Preparat nanoszony jest na zmiany skórne i pozostawiany na 10–12 godzin, a następnie zmywany wodą, a na skórę nakładany jest krem łagodząco-natłuszczający. W terapii rozstępów zalecane jest przeprowadzenie 3–4 zabiegów, w odstępach co 2–3 tygodnie. Badano skuteczność działania 0,1% kwasu retinowego podawanego miejscowo (raz dziennie przez 6 miesięcy) na rozstępy czerwone. W badaniu wykazano znaczącą poprawę ogólną rozstępów już po 2 miesiącach stosowania 0,1% tretynoiny.
- Kwas trichlorooctowy (TCA), stosowany w stężeniu 30–50%, działa keratoplastycznie i cytotoksycznie na komórki skóry. TCA penetruje głęboko do skóry właściwej. Kwas ten jest bardzo drażniący, należy odpowiednio dobrać czas aplikacji i stężenie zależnie od blizny.
- Również nieinwazyjną a już powszechnie znaną metodą jest – mikrodermabrazja. Zalecane jest wykonywanie serii 10–20 zabiegów, w odstępach co 7–14 dni.
W celu zwiększenia efektywności terapii rozstępów zaleca się stosowanie zabiegów łączonych. Przeprowadzono badanie, w którym porównywano skuteczność zabiegów.
Większość pacjentów ok. 60% uzyskała najlepszą poprawę w połączeniu:
– mikrodermabrazja lub laser + złuszczanie kwasem glikolowym lub
– Retinol Yellow Peel + mezoterapia igłowa (kwas hialuronowy, krzemionka organiczna, koktajle).
Badania były przeprowadzone po 3 miesiącach i kolejno po 5 miesiącach, gdzie efekty utrzymywały się najdłużej.
Z doświadczenia wiemy, że metod jest dużo, ważne jest aby zabiegi były wykonywane w serii, ponieważ po 1 zabiegu nie uzyskamy satysfakcjonującego efektu.